Budapeszt

Węgierskie atrakcje. Budapeszt i jego kultura

Ten kraj stał się w ostatnich latach jednym z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych podróży. Węgry, które mogą zaskoczyć swym bogactwem oraz różnorodnością, mogą też oczarować swą stolicą.

Budapeszt jest jednym z tych miast, któremu z pewnością warto poświęcić nieco uwagi. Jego piękno dostrzegło już niejedno biuro podróży, a wycieczki do węgierskiej stolicy cieszą się ogromnym powodzeniem. Co warto wiedzieć na temat Budapesztu?

Leżący na obu brzegach Dunaju Budapeszt jest jedną z piękniejszych stolic europejskich. Powstałe w 1873 roku z połączenia Budy, Starej Budy i Pesztu miasto może zachwycić licznymi atrakcjami. Każda z historycznych części miasta do dziś zachowała swój indywidualny charakter. Peszt dawniej traktowany jako „brama na wschód” i współcześnie ma nieco inny charakter niż „zachodnia” Buda.

Budapeszt jest miastem, w którym turystyka ma dość długą historię. Piękno tego miasta, jego klimat oraz lecznicze źródła sprawiły, że miastem zainteresowano się dość wcześnie. Jako uzdrowisko i jako ważny ośrodek miejski leżący nad Dunajem (ważnym szlakiem handlowym) mógł się Budapeszt pomyślnie rozwijać.

Nic dziwnego, że miasto o tak wielkim znaczeniu, przyciągało ludzi kultury i sztuki. Kultura Węgier oraz Budapesztu zawsze ściśle łączyła się z kulturą zachodniej Europy. Węgry zresztą od XI wieku włączyły się do grona państw chrześcijańskich, zatem ich kultura jest ściśle związana z kulturą innych państw Europy Zachodniej.

W efekcie Węgry i Budapeszt stały się areną działania dla znanych w całej Europie zakonów, jak benedyktyni czy cystersi. Pozostały po nich najstarsze świątynie węgierskie, będące ciekawymi przykładami architektury romańskiej i gotyckiej.

Na terenie współczesnego Budapesztu, zgodnie z europejską modą, od XV wieku powstawały reprezentacyjne rezydencje, wille i pałace. Wiele z nich zachowało się do dnia dzisiejszego, a każda z takich budowli jest dziś wielką atrakcją turystyczną. Mimo wpływów tureckich Węgry zawsze pozostawały w bliskich relacjach z Zachodem, co widoczne jest w kulturze tego kraju do dziś.

Mimo to mają swój specyficzny charakter, dzięki czemu tak dobrze rozwija się na ich obszarze turystyka. Fascynuje węgierska muzyka oraz architektura, zachwyca sztuka tego kraju. Blisko jej jednak do tej kultury, którą tak dobrze znamy z terenów innych stolic europejskich – np. z Wiednia.

admin

Marta i Kasia, dwie przyjaciółki, które kochają podróże oraz wszystko co związane ze zdrowym stylem życia oraz urodą. Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz